sâmbătă, 21 februarie 2009

Lakers reuseste victorie cu Hornets in OT

Los Angeles Lakers castiga din nou un meci foarte important , impotriva echipei lui Chris Paul , coechipier cu Kobe la nationala Statelor Unite , New Orleans Hornets. Meciul a fost dominat de Lakers pe parcursul primelor 3 sferturi , dar in sfertul 4 cei de la Hornets au reusit multe aruncari de 3 puncte prin Rasual Butler si James Posey care i-au ajutat sa revina. Cu un minut ramas din sfertul 4 , scorul a devenit egal 95 , dupa ce Gasol a recuperat ofensiv si a marcat. In urmatorul atac Hornets reuseste sa marcheze o aruncare de 3 puncte prin James Posey (autor a 17 puncte si 10 recuperari) din pasa lui Chris Paul care avea sa termine meciul cu 16 pase decisive. Scorul era 98-95 si Lakers mai iroseste o sansa de a egala prin Derek Fisher care a fost aparat foarte bine de Paul. Posey da o pasa gresita iar Los Angeles are din nou atacul dar Kobe priede mingea la Chris Paul care porneste pe contraatac. Derek Fisher se pozitioneaza excelent si scoate un fault ofensiv la acelasi Paul. Cu 14 secunde ramase din sfertul 4 , Drek Fisher reuseste aruncarea care avea sa trimita meciul in prelungiri , din pasa lui Gasol.
In "overtime" Kobe este principalul artizan al echipei californiene si reuseste 11 puncte in aceasta faza a meciului , aducand a 45-a victorie in contul echipei.

Lideri : Kobe Bryant 39 puncte , Lamar Odom 17 recuperari , Pau Gasol 6 pase decisive
Cea mai buna linie : Kobe Bryant 39 puncte , 5 recuperari , 5 pase decisive , un capac , o interceptie
In continuare va prezentam cele mai semnificative cifre ale meciului :

2 - numarul lui Derek Fisher , dar acesta a reusit 2 actiuni cruciale pe final de meci , a scos un fault ofensiv si a marcat aruncarea de 3 puncte care a dus meciul in prelungiri
12 - libere marcate din tot atatea incercate de Kobe Bryant care a terminat meciul cu 39 de puncte
16 - pase decisive pentru Chris Paul incluzand 21 de puncte si 4 interceptii
25% - procentajul "bancii" californiene , care nu a stralucit deloc astazi combinand doar pentru 16 puncte
31 - de puncte marcate de Rasual Butler , care il inlocuieste pe Morris Peterson pe postul de "shooting guard" , incluzand 6 din 8 aruncari de la 3 puncte , aceasta performanta este cea mai buna din acest sezon
14 - recuperari pe meci pentru Lamar Odom in luna februarie plus 16puncte pe meci

In continuare pentru Lakers urmeaza meciul cu Timberwolves din deplasare care vine dupa o infrangere cu Indiana.